PPG: We protect and beautify the world
Menu
Print |

FAQs

Sık Sorulan Sorular - Türkçe

   

İçindekiler

 
 

Rüşvet ve Yolsuzluk

S. Belirli PPG ürünlerini belirli ülkelere ithal etmek için bir lisans gereklidir. Lisansı almak için bir aracıya/yetki sahibine ücret ödenir mi?


 
C.  Ücret, bir hizmete karşılık akdî veya yayınlanmış bir ücretse, PPG faturasına ayrıntısıyla yazılmış ve dahil edilmiş olmalıdır. Ancak aracının/yetki sahibinin kendisine doğrudan ödenmesi için ek bir ücret veya ödeme talep etmesi durumunda bu ödemeyi yapmamalısınız ve bunu PPG bölge veya işletme biriminizin hukuk müşavirine bildirmelisiniz.

Hayır Amaçlı Katkılar

S. Müşterim PPG'den, hayır kuruluşu etkinliğinde bir yemek masasına sponsor olmasını talep etti. Ayrıca müşteriler bazen, PPG ürünlerini kendilerinin de katıldıkları hayır etkinliklerine bağışlamamızı istiyorlar. Bu yardım faaliyetlerine bağışta bulunabilir miyim?

C. Yasal hayır kurumlarına yapılan bağışlara, belirli koşullarda izin verilir. Dikkate alınması gereken bazı faktörler:

 • Bağış; hayır kuruluşlarına yönelik ülke ve vergi gerekliliklerini karşılamalı ve geçmiş sorgulamasından geçmelidir.
 • Hayır kuruluşunun görevi ve bağışın kullanım amacı PPG'nin değerleriyle uyumlu olmalıdır. 
 • Bağış değeri, etkinliğin türüne göre makul ve alışılagelmiş olmalıdır.
 • Aynı hayır kuruluşuna yapılan bağışlar genelde, 12 aydan daha fazla bir sıklıkta olmamalıdır.
 • Müşteri veya yakından ilişkili bir kişi, bireysel olarak bağıştan faydalanmamalıdır.

PPG'nin bağışın kullanım amacı mutabakatını taşıyan, bağışla ilgili kısa bir not/belge göndermeniz en iyi uygulamadır.

Herhangi bir sorunuz varsa lütfen, Bölgesel Uyum temsilcinize danışın.

Harici Taraflarla İletişim

S. PPG'nin Sosyal Medya Politikasınedir? C. Politikayı buradan okuyunuz.

Gizli ve Umuma Kapalı Bilgiler

S. İş seyahati yaparken, müşteri toplantısına yanımda götürmek için bir fiyat listesi yazdırmam gerekiyordu. Fiyat listesini kişisel e-posta hesabıma gönderdim ve sonrasında, fiyat listesini yazdırmak için otelimde bulunan iş merkezindeki bir bilgisayardan e-posta hesabıma ulaştım. Yanlış bir şey mi yaptım?                                                                                                                                        

C. Fiyat listesini, kişisel e-posta hesabınıza veya yazdırmak için otelin e-postasına göndermemeliydiniz. Umuma kapalı bilgiler yalnızca PPG bilgisayarınızda saklanmalıdır. Otelin iş merkezinde uzaktan erişim seçeneğini kullanarak PPG hesabınıza, PPG olmayan bilgisayarlardan bağlanmanızı sağlayacak, PPG hesabınıza giriş yapmanıza ve oradan fiyat listesini yazdırmanıza yönelik güvenli prosedürlerimiz mevcut.

Yazdırılan fiyat listesi, umuma kapalı bilgidir ve yetkisiz erişim, kazara kayıp ve ifşadan korunmalıdır.  

S. Üretim zeminindeki bir bilgisayarı diğer bir çok çalışanla paylaşıyorum. Kullanım için her birimizin bir PPG giriş ID'si var, ancak bir çalışanın kendi giriş ID'sini ve şifresini bir başka çalışana verdiğini gördüm. Bunu bildirmeli miyim?


 
C. Evet. Çalışanlar hiçbir zaman, giriş ID'lerini veya şifrelerini bir başka kişiyle paylaşmamalıdır.
S. Bir iş ortağının e-posta adresine benzeyen bir hesaptan, müşteri bilgisi talebinde bulunan bir e-posta aldım. Kontrol ettim ve bunun iş ortağımdan gelen geçerli bir e-posta olmadığını fark ettim. Ne Yapmalıyım?

A. Bilinmeyen göndericilerden, tuhaf e-posta adreslerinden veya sosyal medya adreslerinden — özellikle e-posta adresi umuma kapalı bilgileri talep ediyorsa, gelen e-postaları açmadan ve cevap vermeden önce ihtiyatlı davranmanız doğru bir davranış. Bu bir e-posta dolandırıcılığı olabilir. E-posta dolandırıcılığı meşru şirketlerden (örneğin; bu durumda iş ortağınız, internet servis sağlayıcınız veya bankanız) veya tanıdığınız birinden (örneğin; İK veya Finans Bölümü'nden üst şirket yöneticileriniz ya da meslektaşlarınız) gelmiş gibi gözüken sahte e-posta iletileridir.

Bir e-posta adresinin doğruluğundan şüphe duyuyorsanız, yerel BT güvenliğinizden veya süpervizörünüzden yardım isteyin. İş ortağınızın işyerinde, yasalarla ilgili bağlantılarınız varsa, bilgi talebi hakkında soru sormak için doğrudan bu kişilerle iletişim kurabilirsiniz.


 

Veri Gizliliği

S. Politikayı Ele Alan Gizli Veri nedir?

C. Politikayı buradan okuyun.

S. Bir yönetici, teşekkür etmek için etkinliğe katılan herkesin bulunduğu bir liste talep etti.  Telefon numaraları, adresler ve acil iletişim bilgilerinin bulunduğu bir iş tablosu göndermem doğru mu?


 

C. Hayır, Kişisel Bilgiler içeren bir iş tablosu paylaşılmamalıdır.  Yalnızca yöneticinin işini yapması için gerekli olan minimum bilgiler – bu durumda, isimler ve PPG e-posta adresleri, paylaşılmalıdır.

Hediyeler, Eğlence, Yemekler, ve Seyahatler

S. ABD'de PPG'nin ABD Kamu Sektörü (Devlet) Çalışanlarına yönelik Hediyeler, Yemekler ve Eğlence sağlama politikasınedir?

C. Politikayı buradan okuyun.

S. PPG satıcıyla mühim bir sözleşme imzaladı ve ben PPG'de satıcı yetkilisi olacağım. Satıcı, beni yemeğe götürmeyi ve sonrasında ülkece bilinen bir stüdyo sanatçısının konseri için iki adet bilet teklif etti. Satıcı, benimle birlikte konsere gelmeyecek. Yemeğe gidebilir miyim ve biletleri kabul edebilir miyim?

C. Satıcıyla birlikte yemeğe gitmek elbette ki olabilir, fakat konser biletleri nominal değerden daha fazla eder (ör. 25 ABD dolarından daha fazla veya eşdeğeri); konser biletlerini kabul etmemelisiniz. Satıcının seçimi kişisel bir iyilik ödülünden etkilenerek yaptığı veya ileriki kararlarının uygunsuz bir şekilde etkileneceği düşünülebilir. Satıcıya bu bilet teklifinden dolayı teşekkür edin ve satıcıyı, bu biletleri kabul etmenin PPG politikasına karşı olduğu konusunda bilgilendirin.    
S. Tedarikçi etkinliğine katıldım ve rastgele çekilişten bir iPad kazandım.  Bu iPad'i alabilir miyim?
 

C. Duruma göre değişir. Çekiliş açıkça rastgele yapıldıysa (sizi kasten kazanan olarak seçen bir şekilde ayarlanmadıysa), tedarikçiyi yeni veya devam eden bir işle ilgili etkileyeceğiniz bir durumda değilseniz ve süpervizörünüz kabul ederse, iPad'i almanız büyük ihtimalle kabul edilebilir.  Ödülün değerine bağlı olarak, herhangi bir vergi yükümlülüğü olup olmadığını göz önünde bulundurmalısınız.

Yukarıdakileri dikkate alarak ödülü alırsanız, tedarikçiyle ileride herhangi iş fırsatlarına girişmeden önce, süpervizörünüze ve bölgesel uyum temsilcinize danışmalısınız.

Her zaman olduğu gibi, herhangi bir sorunuz olursa, PPG bölgesel uyum temsilcinize danışın.

 

 

S. Departmanım belirli aralıklarla, proje çalışmasına yardım etmesi için üçüncü taraf bir danışmanı işe alıyor. Danışman, departmandan bir kaçımızı yerel bir spor etkinliğine katılmamız için davet etti. Danışmanla birlikte etkinliğe katılabilir miyiz?

C. Bir çok faktörün dikkate alınması gerekir. Kendinize sorun:

 • Davet edilen, siz veya diğerleri, danışmanın proje çalışması için işe alınmaya devam edip etmeyeceğine etkide bulunacak bir pozisyonda mısınız?
 • Siz veya diğerleri son 12 yılda danışmanın sağladığı benzer etkinlik davetini kabul etti mi?
 • Biletlerin değeri nedir?

Makul bir kişinin, danışmana yönelik ileriki işlerde mükafat sağlayacak şekilde etkilenebildiğiniz kanısına varması durumunda, biletleri kabul etmemelisiniz. Herhangi bir sorunuz olursa lütfen bölgesel Uyum temsilcinize danışın.


 

S. İşyerim en önemli müşterilerimizi büyük çaplı yerel bir spor etkinliğine davet etmek istiyor. Bu etkinliğe müşterilerle birlikte katılıyor olacağız. Bu önceden onaylanması gereken bir hediye mi?

C. Bu etkinliğe müşterilerle birlikte katıldığınız için bu bir hediye olarak değil eğlence olarak görülür. Eğlence, hediye ön onay kurallarına tabi değildir, fakat doğrudan süpervizörünüz tarafından önceden onaylanmalıdır. Biletleri satın almadan önce, yerel hediye, seyahat ve gider, satın alma politikaları ve prosedürlerini kontrol edin.

İçeriden Bilgi Ticareti

S. ABC Şirket'inde tedarikçi temsilcisi olarak çalışan iyi bir arkadaşım, ABC Şirket'inin PPG ile büyük bir sözleşmeye yöneldiğini söyledi. Resmi bir açıklama yapılmasa da, ABC Şirketi hisselerini satın alabilir miyim?

C. Hayır. ABC Şirketi halka açık bir ABD şirketi olduğu için bu durum federal menkul değerlerin yanı sıra PPG politikası ihlali olan, maddesel umuma kapalı bilgiler üzerinden yapılan ticaret olarak düşünülebilir.

Şirket Varlıklarının Korunması

S. Kişisel alımlarım (süpermarketlerdeki, benzin istasyonlarındaki ve eczanelerdeki) için kurumsal kredi kartını kullandığımda, satın aldıklarımı ‘kişisel’ olarak işaretlerim ve geri ödemesini yapmam. Bunu yapabilir miyim?

C. Hayır, Kurumsal kredi kartını kişisel amaçlarınız için kullanmamalısınız. PPG politikaları buna izin vermez. Karta tahmil edilmiş harcamalar yalnızca iş amaçlı olmalıdır.
S. Aylık 500 ABD dolarına kadar dönem harcaması talep edebilirim. Bu ayki dönem harcamam yalnızca 300 ABD doları. 200 ABD doları kişisel benzin masraflarımı şirket dönem harcaması olarak ödeyebilir miyim?    C. Hayır, kişisel gaz masraflarınızı şirket dönem harcaması olarak ödeyemezsiniz. PPG politikasına göre yalnızca fiili işletme masrafları talep edilebilir ve ödenebilir.

Ticari Uyumluluk

S. İhracat uyumu için “tehlike işareti” nedir? C. Belli durumlar (“tehlike işareti”) ihracatın, uygunsuz bir nihai kullanım, son kullanıcı veya hedefe yönelik olduğunu belirtebilir. Aşağıda bazı “tehlike işareti” örnekleri verilmiştir:
 • Müşteri veya satın alma acentesi nihai kullanım bilgisine karşı isteksiz, işletme veya ürün hakkında az miktarda bilgisi var ya da aksi takdirde cevap vermekten kaçınıyor.
 • Ürün kabiliyeti müşteri işletmesi veya ülkenin imkanlarına aykırı.
 • Bir müşteri ürün için nakit ödeme veya çok fazla ücret teklif ediyor.
 • Rutin kurulum, eğitim, veya bakım reddedildi.
 • İstisnai gemi taşımacılığı güzergahları veya prosedürleri talep edildi.
 • Ambalajlama, sevkiyat veya esas varış yeri düzeni ile uyumsuz.

Hükümetlerle Çalışma

S. Çin hükümeti, seri vergi ödemeleri geçmişimiz için PPG'yi tanıdı. Yerel PPG tesisini, imitasyon kristal at hatırası ve tanıtma yazısıyla birlikte tanıttılar.  Saklamak ve sergilemek doğru mudur?


 
C. Hediye duruma uygun olduğu için hediye ve yazılar PPG tesisinde saklanabilir ve sergilenebilir.

S. PPG ile çalışmamda seçilmiş veya görevlendirilmiş bir memurla tanışırsam, orada kurulan tüm iletişim lobicilik olarak mı varsayılır? 


 

C. Tam olarak sayılmaz. Lobicilik; doğrudan kamu görevlisi ile lobicilik talepleri görüşmesi, araştırmada merak uyandırma ve bu memurlarla taahhüt etmek için strateji oluşturma ve ticaret birlikleri ve başka bir şirket gibi üçüncü taraflarla koordine olmayı kapsayan ayrıntılı bir tanımdır. Lobicilik tam olarak düzenlenmiştir; böyle bir faaliyete dahil olmak isteyen herhangi biri, kendi yerel Resmi İşler temsilcisinden yardım talep etmelidir. 

 

S. Büro veya tesis yerini ziyaret eden bir kamu görevlisine hediye ile teşekkür etmeli miyim?

C. Genel olarak, PPG'nin ziyaret minnettarlığını ifade etmesi için yazılı veya e posta ile gönderilen bir teşekkür yazısı uygun olur. Belirli kriterler karşılandığında hediyelere izin verilirken, kurallar değişebileceğinden herhangi bir hediyeden uzak durmak en iyisi. Herhangi bir sorunuz olursa Resmi İşler temsilcinizden yardım isteyin.